Heinrich Friedrich Ludwig Rellstab urodził się w 1799 roku w Berlinie. Był synem kompozytora Johanna Carla, który był jego pierwszym nauczycielem muzyki. Był poetą, powieściopisarzem, dramaturgiem. Znał wielu sławnych ludzi swojej epoki; poetów Jeana Paula, Ludwicka Thiecka, kompozytorów Carla Marię von Webera i Carla Friedericka Zeltera. W 1825 roku udał się do Wiednia aby poznać Beethovena. Do wierszy które przedstawił kompozytorowi napisał potem muzykę Schubert .Siedem z nich zostało umieszczonych w zbiorze "Łabędzi śpiew". Po powrocie do Berlina wkrótce stał się najbardziej wpływowym krytykiem muzycznym swoich czasów. Był autorem napastliwych krytyk dzieł Chopina. Recenzując Nokturny op.9 i porównując je do nokturnów Fielda pisał "gdzie Field się uśmiecha, tam pan Chopin krzywi się grymaśnie, gdzie Field wzdycha, pan Chopin jęczy, gdzie Field wzrusza ramionami, pan Chopin się garbi, a jeśli Field dosypuje nieco korzeni do swej potrawy, to pan Chopin sypie w nią zaraz całą garść pieprzu tureckiego. A tak "dowcipnie" ocenił Etiudy op.10:
 "kto ma wykoślawione palce, ten je zdoła etiudami tymi wyprostować, kto jednak nie jest w tym położeniu, ten powinien się ich wystrzegać jeśli w pobliżu nie ma chirurga.".
Rellstab jest także autorem nazwy sonaty fortepianowej cis-moll Ludwiga van Beethovena. Jako "Księżycowa" znana jest do dziś.

Zmarł w Berlinie w 1860 roku.