Start Autorzy pieśni Heinrich Friedrich Ludwig Rellstab
Heinrich Friedrich Ludwig Rellstab

Heinrich Friedrich Ludwig Rellstab urodził się w 1799 roku w Berlinie. Był synem kompozytora Johanna Carla, który był jego pierwszym nauczycielem muzyki. Był poetą, powieściopisarzem, dramaturgiem. Znał wielu sławnych ludzi swojej epoki: poetów Jeana-Paula, Ludwicka Thiecka, kompozytorów Carla Marię von Webera i Carla Friedericka Zeltera. W 1825 roku udał się do Wiednia aby poznać Beethovena. Do wierszy które przedstawił kompozytorowi napisał potem muzykę Schubert. Siedem z nich zostało umieszczonych w zbiorze "Łabędzi śpiew".
Po powrocie do Berlina wkrótce stał się najbardziej wpływowym krytykiem muzycznym swoich czasów. Był autorem napastliwych krytyk dzieł Chopina.(!!!) Recenzując Nokturny op.9 i porównując je do nokturnów Fielda pisał "gdzie Field się uśmiecha, tam pan Chopin krzywi się grymaśnie, gdzie Field wzdycha, pan Chopin jęczy, gdzie Field wzrusza ramionami, pan Chpin się garbi, a jeśli Field dosypuje nieco korzeni do swej potrawy, to pan Chopin sypie w nią zaraz całą garść pieprzu tureckiego". A tak "dowcipnie" ocenił Etiudy op.10: "kto ma wykoślawione palce, ten je zdoła etiudami tymi wyprostować, kto jednak nie jest w tym położeniu, ten powinien sie ich wystrzegac jeśli w pobliżu nie ma chirurga".
Rellstab jest także autorem nazwy sonaty fortepianowej cis-moll Ludwiga van Beethovena. Jako "Księżycowa" znana jest do dziś.
Zmarł w Berlinie w 1860 roku.